MITOLÓGIAI HÁTTÉR

A Zoryát a hétköznapi nyelvben sarki fénynek nevezzük, maga a Zorya megnevezés a szláv mitológia által vált ismertté. A gyűjtőnév kettő, olykor három különböző csillagképet takar, mindegyik egy-egy oltalmazó istennőt jelenít meg.

A Reggeli Csillagkép, más néven Zorya Utrennyaya Istennő feladata volt, hogy minden reggel kinyissa a kaput a Nap harci szekerének számára, és hogy imádkozzon a csatában küzdő harcosokért a halál elkerülése érdekében. Ő volt a Lovak Istennője, a vezető bolygója pedig a Vénusz. A Földről bátor amazonnak látszik, aki erős, mégis kecses, hiszen a vénuszi energiák birtokában van. (Kis kiegészítő információ: A Vénusz koncentrált erejű bolygó, a szeretet, a szerelem, a harmónia bolygója. Ide tartozik a szépség, a művészet és a szórakozás. Minden kellemes és szép dolog.)

Az Esti Csillag, Zorya Vechernyaya Istennő fő feladata volt, hogy bezárja a kaput a Nap mögött, amikor közeledik a sötétség. Az Esti Csillag Zorya szintén szoros kapcsolatban van a Vénusz bolygóval, továbbá a Merkúrral, így magán viseli azok tulajdonságait is. (A Merkúr fő jellegzetessége, hogy légies, férfias és nőies tulajdonságok vannak összevegyülve, sokoldalú, elsősorban az értelem, a gondolkodásmód jelölője. A kapcsolatteremtés, az érintkezés és a közvetítés bolygója.)

Az Éjféli Csillag, Zorya Polunochnaya Istennő a csillagok „fekete báránya”, sokszor mellőzöttként tartják számon (a mitológiában is kevés leírás maradt hátra róla) annak ellenére, hogy fontos feladata van, hiszen a Nap minden éjjel meghal a karjai között, hogy azt követően újjá tudjon születni. Az Éjféli Csillag Zorya a Halál, az Újjászületés és a Varázslat istennője – különleges jellegeket hordozva mindezekkel magában.


Mindhárom fent jellemzett Istennőnek azonban egy fő feladata volt a mitológiában lejegyzettek alapján, mégpedig az, hogy Simgarlt, az Éjszaki Csillaghoz láncolt vadászkutyát őrizzék annak érdekében, nehogy megszökjön. Amint ez bekövetkezne, úgy a hiedelmek szerint a kutya elpusztítaná a Kis Mackó csillagképet, amely a világ megsemmisülését jelentené.

Attól függően, hogy milyen mitológia dolgozta fel a Zoryák történetét, többféle leírás látott napviágot. Az egyik elmélet szerint a Zoryák a Hold Isten feleségei, a csillagok anyjai, egy másik szerint pedig szűz istennők voltak, akik magukban hordozták a legfontosabb férfi és női minőségeket egyaránt, ezáltal harmóniát és boldogságot adtak az Univerzum számára.

Mi lenne, ha valóban látnánk a Zoryákat?

A mítoszok szerint minden áldott nap és éjjel látjuk őket, és találkozunk velük – olykor felismerjük őket, olykor nem, vagy pedig nem veszünk tudomást róluk. Pedig ha észrevennénk őket, megköszönhetnénk nekik a munkájukat,- és azt, hogy életünk minden egyes napján ott ragyognak bennünk és egymásban.

A Zorya-csoportról